Płytki na taras

Na taras wybieramy zazwyczaj wysoce wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe płytki. Będą zabezpieczać powierzchnię tarasu przed dostępem wody, chemikaliów oraz zanieczyszczeń. Wyłożenie tarasu płytkami to świetny sposób, by przedłużyć jego żywotność, utrzymać w dobrym stanie oraz przeciwdziałać pęknięciom i powstającym ubytkom. Ponadto taras wyłożony płytkami jest bezpieczniejszy w codziennym użytkowaniu. 

Płytki dobrane do tarasu – oraz jak je znaleźć 

Choć każdy taras różni się powierzchnią, sposobem wykonania, stopniem ekspozycji na warunki pogodowe, to jednak w wyborze płytek warto zawsze przestrzegać tych samych kluczowych zasad. Najważniejsze, by płytki na taras były dedykowane do montażu na zewnątrz. Płytki do wnętrz nie wytrzymają na tarasie nawet jednego roku. 

Najważniejsze właściwości wytrzymałościowe to przede wszystkim odporność na mróz, ścieranie, poślizg. Ponadto ważnymi parametrami są stopień twardości płytek oraz ich nasiąkliwość. Oczywiście płytki tarasowe powinny być mrozoodporne, dopasowane do temperatur przekraczających minus 20 stopni. Nasiąkliwość powinna być jak najniższa, na poziomie max. 3 procent. Im niższa wartość tego parametru, tym mniej porowate są dane płytki, a tym samym – tym mniej wody dostanie się do powierzchni tarasu. 

Klasa ścieralności powinna być stosunkowo wysoka. Na tarasie przemieszczamy się w obuwiu na twardej podeszwie, które może wywierać intensywne oddziaływania mechaniczne. Zaleca się zatem wybór płytek o trzeciej klasie ścieralności, a najlepiej o klasie czwartej lub piątej. 

Dla bezpieczeństwa domowników i ich gości spędzających czas na tarasie, warto zwrócić uwagę na poziom zabezpieczenia przed poślizgiem, wyrażony współczynnikiem R oraz dwoma cyframi. Najniższy poziom to R10, z którego oczywiście należy zrezygnować. Warto natomiast wybrać płytki o powierzchni chropowatej lub na przykład płytki ryflowane. 

Klasa twardości jest określana według kilkustopniowej skali Mohsa. Za najlepsze uchodzą płytki o stopniu 6 lub 7, które powinny przetrwać nawet najbardziej intensywne uderzenia oraz mrozy. Warto podkreślić, że zimą płytki potrafią zamarznąć w niemal całości, wraz z zalegającą na nich wodą. Dlatego im większa klasa twardości, tym większe szanse, że płytki przetrwają zimę bez przeszkód. 

Rozmiary płytek na taras 

Wykładanie tarasu płytkami powinno być dość proste i przebiegać szybko. Dlatego często decydujemy się na wybór płytek o zwiększonej powierzchni, których montaż będzie po prostu mniej absorbujący. Możesz sięgnąć po płyty o krawędzi długiej na nawet 100 cm; częstym wyborem są także płytki o rozmiarach 60×60 oraz 80×80. W porównaniu do płytek dedykowanych do wnętrz masz do wyboru dokładnie te same kształty oraz formy, które możesz swobodnie łączyć zgodnie z własnym gustem.

Grubość płytek to sprawa istotna z dwóch powodów. Po pierwsze, im płytki będą grubsze, tym bardziej intensywną osłonę stworzą. Po drugie, grubość płytek może mieć wpływ na ostateczny poziom tarasu, który warto dopasować do poziomu podłogi wewnątrz domu. Płytki gresowe, ceramiczne i klinkierowe mają zazwyczaj grubość w przedziale od 10 do 15 mm. Na popularności zyskują też płytki grube na 20 mm, które możesz też wykorzystać w formie płyt chodnikowych w ogrodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here