Ciało ludzkie jest zamieszkiwane przez wiele typów pasożytów. Zwykle nie przyprawiają one swojego żywiciela o uczucie dyskomfortu, lecz czasem sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Przykładem takich „”intruzów”” są nużeńce.
CODZIENNE ŻYCIE NUŻEŃCÓW
Nużeńce zamieszkują ludzkie ciało, zazwyczaj nie sygnalizując w uciążliwy sposób swojej obecności. Jego żerowanie ogranicza się do żywienia łojem i przesączeniem osocza krwi. Dlatego występuje szczególnie licznie u osób o zwiększonym łojotoku (np. u dorastającej młodzieży). Czasem jednak jego działalność może doprowadzić do uciążliwego zapalenia gruczołu łojowego, który odpowiada za natłuszczanie włosów i naskórka.
NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE NUŻEŃCÓW
Czasem jednak obecność opisywanego pasożyta może doprowadzić do nieprzyjemnych zmian skórnych. Nużeniec doprowadza bowiem do zapalenia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Przez to skóra i włosy nie są odpowiednio natłuszczane. Skutkiem tego jest złuszczanie się naskórka oraz wypadanie włosów, których mieszki są zainfekowanie. Stan zapalny charakteryzuje się również swędzeniem w okolicy występowania zmian. Jego obecność powoduje również występowanie trądziku skórnego.
JAK POZBYĆ SIĘ NUŻEŃCÓW?
Jeśli na ciele chorego wystąpi któryś z podanych wyżej skutków ubocznych obecności nużeńców, nie trzeba wpadać w panikę. Zazwyczaj do usunięcia problemu wystarczy peeling naskórka oraz używanie płynów odkażających do kąpieli. W uporaniu się z nużeńcami pomoże również dbanie o higienę osobistą.
*Eozynofile
*Wylew krwi do mózgu – objawy i następstwa