kosiarka

Zadbany trawnik jest z pewnością największą ozdobą ogrodu. Zwłaszcza, że wiele ludzi nie decyduje się na sadzenie licznych krzewów lub kwiatów, a ogranicza się wyłącznie do samej równej trawy. W jaki sposób dbać o trawnik, żeby cieszyć się soczyście zieloną trawą?

Nawozić czy nie?

Nawożenie jest kwestią sporną. Z pewnością nawozy mają dobry wpływ na rośliny, ale trzeba je stosować rozważnie. Sztuczne nawozy w zbyt dużej ilości mogą być szkodliwe dla gleby i środowiska. Naturalne natomiast, takie jak obornik, wydzielają nieprzyjemny zapach. Nawóz jest dobrze zastosować jeszcze przed zasianiem trawy, aby wzbogacić odpowiednio glebę. Po zasianiu nie trzeba już go stosować, wystarczy odpowiednia pielęgnacja młodej trawy.

Jak często podlewać?

Podlewanie zależy od temperatury powietrza i szybkości parowania wody z gleby. Zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, kiedy trawa jest jeszcze młoda, powinno się dbać o odpowiednie nawilżenie ziemi. W przypadku dojrzałego trawnika, w upalne dni dobrze jest podlewać trawnik dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i pod wieczór. Jeśli ziemia jest mocno przesuszona, należy podlewać bardzo obficie. Natomiast, gdy jest wilgotna, trawę wystarczy zraszać mgiełką. Dobrze jest mieć końcówkę do węża ogrodowego, która ma duży zakres regulacji strumieni wody.

Jak krótko kosić trawę?

Pierwszy raz trawę należy skosić dopiero wtedy, gdy ta osiągnie wysokość ok. 10cm. Starsze trawniki kosimy wedle uznania. Dobrze jest robić to często, ale ścinać niewielkie ilości. Zwykle optymalna wysokość trawnika to 4-5cm, nie należy obcinać zbyt krótko, gdyż trawa może zwyczajnie obumrzeć i wyschnąć. Ważne jest, aby ostrza kosiarki były bardzo mocno naostrzone, gdyż stępione często zamiast ścinać trawę – wyrywają ją razem z korzeniami.

Czy można kosić mokrą trawę?

mokra trawa

Koszenie mokrej trawy nie jest dobrym pomysłem. Choć czasem nie mamy wyjścia i zabieramy się na koszenie wilgotnego trawnika, zwykle dobrze jest to zrobić w dość ciepły i w miarę suchy dzień. Koszenie mokrej trawy jest przede wszystkim niebezpieczne dla sprzętu.
Trawa mocno zlepia się i obkleja wnętrze kosiarki, mogąc doprowadzić do awarii. Ponadto, mokra trawa jest mniej sprężysta, kładzie się pod naciskiem kosiarki i nierówno podcina. Najgorszym pomysłem jest koszenie zbyt długiej trawy (powyżej 10cm), która dodatkowo jest mokra i przyklapnięta. Praktyka ta zdecydowanie mija się z celem i jest nieskuteczna, a jedyne do czego może doprowadzić to zepsucie się sprzętu.

Najczęstsze problemy – kretowiny i chwasty!

Do najczęstszych problemów, które spotykamy podczas pielęgnacji trawnika zdecydowanie można zaliczyć kretowiska i uporczywe chwasty. By z nimi walczyć często trzeba poświęcić sporo czasu.

1. Sposoby na kretowiny:
> podziemne zapory w formie siatek lub głęboka podmurówka ogrodzenia
> odstraszacze emitujące nieprzyjemne dla kreta dźwięki
> łapki i wynoszenie kretów poza tereny trawnika
> hałaśliwe odstraszacze np. plastikowe butelki na prętach wbitych w ziemię

2. Sposoby na chwasty – pozbycie się ich jest trudniejsze niż wypłoszenie kreta. Na rynku istnieją różnego rodzaju herbicydy, które niszczą określone gatunki chwastów, nie powodując przy tym szkody innym, lecz nie na wszystkie to działa i zwykle są to środki chemiczne, zatruwające środowisko naturalne. Najlepszym, ale dość pracochłonnym wyjściem jest wyrywanie chwastów.

czy można kosić mokrą trawę

Ważne, aby robić to razem z całymi korzeniami, gdyż większość niechcianych roślin wyrasta od urwanego korzenia i już po krótkim czasie znów pojawia się ponad powierzchnią gleby. Przy systematyczny wyrywaniu chwastów wraz z całymi korzeniami, powinny one stopniowo zanikać. Należy robić to zanim te zdążą wykształcić nasiona, gdyż podczas plewienia mogą się dodatkowo rozsiewać.

Mrówki – co z nimi?

Niestety nie można tak jak w przypadku kreta, wyprowadzić żywych mrówek. Choć jest to nieetyczne, jeżeli mrowiska są duże i przeszkadzają nam w korzystaniu z trawnika, najlepszym sposobem będzie rozsypanie środka z trucizną, który mrówki wnoszą do swoich gniazd jako pożywienie, z czasem zatruwając całą kolonię.
Metoda ta może wydawać się drastyczna, lecz niestety to jedyny sposób na pozbycie się mrówek. Można spróbować rozsypywać cynamon na trawniku, gdyż działa on odstraszająco na mrówki, lecz jest to zabieg drogi i pracochłonny, zwłaszcza, kiedy posiadamy naprawdę duży ogród.

Stosowanie się do wszystkich powyższych wskazówek to najprostsza droga do posiadania pięknego i zadbanego trawnika, który zawsze będzie cieszył oczy soczystą zielenią!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here