meteoropatia

Osoby wrażliwe na pogodę to tzw. meteoropaci. Charakteryzuje się ona wysoką wrażliwością emocjonalną na pogodę i warunki atmosferyczne. To znaczy, że gdy występuje deszcz to meteoropaci czują się bardzo przygnębieni i znacznie spada ich samopoczucie. Co w takim razie robić, gdy za oknem zaczyna padać deszcz czy śnieg? Przybliżymy zatem temat meteoropatii, o której coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej.

Kto może być uczulony na pogodę?

W dużej mierze dolegliwości meteoropatii dotykają kobiety. Co więcej, z jej objawami mają do czynienia głównie te osoby, których organizm jest osłabiony przewlekłymi chorobami, jak i stresem. Huśtawka pogodowa najbardziej doskwiera w okresie wiosennym oraz jesiennym.

Wtedy właśnie występują największe wahania pogodowe. Meteoropatia nie jest chorobą, dlatego też nie ma sposobu by konkretnie ją leczyć. Natomiast istnieje wiele sposobów, by te dolegliwości złagodzić. Po stabilizacji pogody, organizm zwykle wraca do normy, a osoba dotknięta meteoropatią przestaje odczuwać dolegliwości. Meteoropatia może dotykać także i mężczyzn, jednak w głównej mierze jest przypadłością kobiet, osób starszych, często dzieci, osób z niskim ciśnieniem, mieszkańców dużych miast. Szczególnie w przedwiośniu nasilają się objawy chorobowe. Bardzo często towarzyszą przy niej dolegliwości związane z bólem głowy, który wynika ze zmienności ciśnień. Ma to zwykle miejsce, jeśli chodzi o chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, nerwowego oraz trawiennego.

Objawy meteoropatii

Do najczęstszych objawów meteoropatii należą bóle kolan, łamanie w kościach, bóle głowy, jak również brak energii oraz senność. U osób przewlekle chorych nasilają się objawy danej choroby. Powszechne są też trudności w oddychaniu oraz zawroty głowy. Meteoropaci oprócz typowych bóli mogą odczuwać nasilony lęk oraz borykać się z wahaniami nastrojów. Coraz częściej jednak na objawy meteoropatii skarżą się młodzi ludzie. Największy odsetek tego typu osób mieszka w dużych miastach oraz prowadzi niezdrowy tryb życia. Mnóstwo młodych osób jest coraz bardziej zestresowanych, co wpływa także na rozwój uczulenia na pogodę. 

objawy meteoropatii - jak sobie radzić ze zmianą pogody

Jak poradzić sobie z dolegliwościami meteoropatii?

Dolegliwości na tle pogodowym rzeczywiście bywają różne w zależności od stanu zdrowia osoby. Występują także z różnym natężeniem, a także w różnych porach dnia czy roku. Mają one znaczący wpływ na samopoczucie, dlatego warto wiedzieć, jak je minimalizować. Mogą również pojawiać się w najmniej odpowiednim momencie, w którym nie możemy sobie pozwolić na natychmiastowe pójście spać czy przez pół dnia nie wychodzić z łóżka.

Sen jednak jest dobry na wszystko. Choć to tylko powiedzenie, w przypadku dolegliwości na tle meteoropatii jest niezwykle aktualne. W czasie, gdy wystąpią problemy zdrowotne na tle zmiany pogody, jeśli tylko jest taka możliwość, warto odpocząć. Jeśli uda nam się choćby kilkuminutowa drzemka, przyniesie ona korzyści dla naszego zdrowia. Po takim odpoczynku z całą pewnością wstaniemy jak nowonarodzeni. Bardzo często długo trwałe zmęczenie wpływa na samopoczucie i nasilenie się objawów, dlatego należy pilnować regularnego snu w przedziale 7-8 godzin na dobę. Świeże powietrze jest również świetnym lekarstwem, które na pewno podniesie nasze możliwości w stawianiu czoła każdemu dniu. Warto pamiętać o właściwej dawce świeżego powietrza dziennie, a zwłaszcza spacerach i aktywności fizycznej, która wspiera nasza odporność oraz kondycję. Nawet jeśli na zewnątrz pada deszcz i przyprawia nas to o zły nastrój, to lepszym antidotum jest wyjście na spacer, czyli wyjście naprzeciwko problemowi, niż kolejne pozostanie w domu. Chowanie się nigdy nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Zrównoważona dieta odgrywa w ramach naszego zdrowia szczególne znaczenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nasze posiłki bez względu na rodzaj wykonywanej pracy powinny być lekkostrawne, pełnowartościowe, bogate w substancje odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Dzięki właściwej diecie nasz organizm posiada zawsze dostateczną porcję energii, aby właściwie funkcjonować, jak i radzić sobie z dolegliwościami. Jedzenie wpływa także na nasze samopoczucie.

Jeśli dolegliwości są na tyle silne, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować, a bóle zamiast odchodzić jedynie narastają. Nie obejdzie się zatem od przyjmowania leków przeciwbólowych lub nasennych. Jednak jest to jedynie ostateczność, w wypadku gdy żadne inne naturalne sposoby nie działają. W taki wypadku należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dawki przyjmowanych leków. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić samemu. Zażywanie zbyt dużej ilości tabletek przeciwbólowych czy nasennych prowadzi do problemów z wątrobą, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Byle do wiosny!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here