Korelacja pokazuje wzajemne zależności między walorami w portfelu. Współczynnik korelacji przybiera wartości od -1 do +1. Jeśli korelacja między dwoma walorami w portfelu wynosi +1, oznacza to, że zachowują się one identycznie, jeśli —1 — dokładnie odwrotnie. Korelacja równa zeru to inaczej brak korelacji, czyli walory należą do rynków, które nie mają na siebie żadnego wpływu.
Dlaczego korelacja jest ważna? Ponieważ chcemy osiągnąć duże zyski, inwestując w walory na różnych rynkach. Wyobraźmy sobie, że inwestujemy jednocześnie na dwóch rynkach o wzajemnej korelacji wynoszącej -1. Jeśli walor z jednego rynku znacznie wzrośnie, to walor na drugim istotnie spadnie. Zyski z jednego rynku zrekompensują straty na drugim. Osiągniemy w ten sposób duże bezpieczeństwo portfela. Tylko co z tego, jeśli nie będzie zysku. Dlatego dobrze jest znać korelacje między różnymi rynkami i szukać rynków niezależnych, czyli takich, dla których korelacja jest bliska zeru. Wiedzę tę zdobędziemy. analizując bieżące informacje i korzystając ze specjalnych programów.
Przykładem silnej korelacji jest zależność cen surowców od kursu dolara. Słaby dolar oznacza wysokie kursy surowców i odwrotnie. Aby nie zmieniła się wartość złota, przy tańszym dolarze musi być wyrażana większym nominałem. Słaby dolar oznacza jednocześnie silne euro i silną złotówkę. Zależności te trzeba uwzględniać przy ocenie planowanej inwestycji.