Coraz częściej, poszukując sposoby na niektóre nasze dolegliwości, zwracamy się w kierunku tradycyjnych i naturalnych metod, stosowanych przez nasze mamy i babcie. Coraz częściej stosujemy między innymi kąpiele nasiadowe, głównie ze względu na ich działanie ściągające oraz łagodzące ból. Na czy polega ten rodzaj hydroterapii i czy rzeczywiście pomaga?
Na czym to właściwie polega?
Kąpiel nasiadowa polega na zanurzeniu w ciepłej wodzie dolnej części naszego ciała – od pępka do górnej części ud. Temperatura wody, w której zażywamy kąpieli, powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała, czyli mieć około 37˚C. W trakcie zabiegu nie musimy zdejmować odzieży z górnej części ciała, można nawet dodatkowo okryć się kocem aby zatrzymać ciepło. Możemy zażyć kąpieli gdziekolwiek – w wannie, miednicy lub brodziku, czyli wszędzie tam, gdzie możemy swobodnie usiąść bez moczenia stóp. Kąpiel taka powinna trwać około 20-30 minut, a po jej zakończeniu dobrze jest okryć się kocem, aby utrzymać działanie ciepła. Do wody możemy dodać dowolne lecznicze składniki oraz mieszanki ziół i dobierać je zgodnie z dolegliwościami, którym chcemy przeciwdziałać. Warto sprawdzić jakie środki należy stosować na konkretne dolegliwości i sprawdzić czy ta tradycyjna metoda pomoże również nam.
Kąpiele nasiadowe na różne dolegliwości
Kobiety szczególnie narażone są na infekcje dróg moczowych czy też mechaniczne otarcia. To dlatego kąpiele nasiadowe są znane od wielu lat jako naturalna metoda leczenia różnych dolegliwości – stosuje się między innymi korę dębu do kąpieli o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, z kolei kąpiele z rumiankiem działają zbawiennie w przypadku częstej kobiecej przypadłości – zapalenia pęcherza. Tak zwane „nasiadówki” pomagają także na nawracające infekcje, żylaki odbytu oraz problemy z jajnikami – na te ostatnie warto zastosować kąpiel z dodatkiem skrzypu. W przypadku infekcji, warto do naszej kąpieli zastosować macierzankę, która ma działanie dezynfekujące i przeciwzapalne. W aptece znaleźć możemy z kolei gotowe mieszanki do stosowania w kąpielach nasiadowych.
Uważaj na przeciwwskazania
Należy pamiętać, że zanim przygotujemy sobie kąpiel nasiadową, musimy zdawać sobie sprawę, że jej stosowanie ma też swoje przeciwwskazania. Najbardziej ostrożni powinni być alergicy, aby przy stosowaniu mieszanek ziół oraz preparatów leczniczych, nie nabawić się na nie reakcji alergicznej. Z uwagi na działanie rozgrzewające i pobudzające krążenie, kąpiele nasiadowe nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Stosujmy również tylko sprawdzone mieszanki ziół oraz preparaty lecznicze, aby sobie nie zaszkodzić.
Naturalne metody leczenia nie bez powodu przeżywają swój renesans. Stosowanie leczniczych kąpieli nasiadowych to świetna alternatywa dla środków farmaceutycznych w przypadku łagodniejszych stanów zapalnych i dolegliwości związanych z pracą układu moczowego. Nie bez powodu nasze babcie stosowały tę metodę. Warto zgłębić temat, jeżeli męczą nas infekcje i stany zapalne – w ten sposób panie na pewno znajdą odpowiedni rodzaj kąpieli leczniczych, które