ECPW to tak zwana – endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, jest to rodzaj badania, który łączy metody endoskopowe i radiologiczne. ECPW jest badaniem, które stosuje się przy sprawdzaniu stanu zdrowia dróg żółciowych i trzustki.
Ecpw uważa się za badanie jeszcze dokładniejsze niż USG, które może pokazywać zdrowy obraz narządów, mimo stanu chorobowego. Badanie to przynosi największe korzyści w przypadku stosowania terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych, czy leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego. Dzięki metodzie endoskopowej pozwala na nacięcie zwieracza ujścia dróg żółciowych, czy pozwala usunąć kamienie, które się tam utworzyły.
Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne.
Ecpw wykonywane jest w szpitalu. Przed badaniem od pacjenta wymaga się by ten nie jadł i nie pił nic przynajmniej przez sześć godzin. Badanie to może trwać od kilku, do nawet kilkudziesięciu minut. Podczas ecpw lekarz zakłada pacjentowi cewnik, który umożliwia podanie leku znieczulającego dożylnie. U dzieci najczęściej stosuje się znieczulenie ogólne, a nie częściowe jak w przypadku dorosłych.
Na początku lekarz wprowadza przez usta pacjenta fiberoskop do dwunastnicy, nastepnie, gdy znajdzie się ujście dróg żółciowych i trzustkowych wprwadza się środek cieniujący – tak zwany kontrast. Jest on wprowadzany przez cienki cewnik. Potem na monitorze pojawia się obraz struktur anatomicznych, a lekarz wykonuje radiologiczną dokumentację zdjęciową.
Po badaniu ecpw powinno się zostać w łóżku przynajmniej przez kilka godzin. Głównymi wskazaniami na wykonanie badania ecpw jest: żółtaczka, bóle brzucha z nieokreślonych przyczyn, potrzeba weryfikacji stanu anatomicznego dróg żółciowych przed planowaną operacją innego rodzaju, czy podejrzenie o przewlekłą chorobę trzustki – nowotworu, bądź stanu zapalnego.
Jednym z powikłań, które mogą wystąpić po endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej jest poważne zapalenie trzustki, może dojść również do zakażenia pseudotorbieli trzustki, lub zapalenia dróg żółciowych.

totalextreme.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here