Dławica piersiowa jest to bardzo poważna choroba, która może dotknąć każdego z nas i powinniśmy wiedzieć, jak sobie z nią radzić oraz jakie są jej główne przyczyny, postępowanie oraz objawy. Dławica piersiowa dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Głównie występuje ona u osób otyłych, starczych, które mają problem z układem krwionośnym. Pojawić się jednak może u każdego z nas, więc powinniśmy umieć ją rozpoznać.
Dławica piersiowa, posiada również inną nazwę i spotkać się możecie z dusznicą bolesną. One obje oznaczają tą samą przypadłość. Dusznica piersiowa jest następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Jej główne objawy to uczucie duszności, ból za mostkowy. Często te objawy mogą być mylone z zawałem serca i błędnie interpretowane.
Dusznica piersiowa głównie dotyka osób, które zmagają się z dużą otyłością. Jest również u osób, które mają nadciśnienie tętnicze oraz wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Pojawia się ona również bardzo często u cukrzyków i osoby te powinny się dokładnie przebadać i kontrolować. Atak dławicy piersiowej może być również spowodowany przez różne czynniki i może na przykład pojawić się ona po mocnej aktywności fizycznej, przez długi i intensywny stres, przez mocne zdenerwowanie oraz przez długotrwałe napięcie psychiczne. Takie osoby powinny się częściej kontrolować oraz badać. Czynnikiem ryzyka dławicy piersiowej może być również stosowanie różnorodnych używek i mowa tutaj głównie o sięganiu po nikotynę, alkohol oraz kofeinę. Wpływać na nią również może zbyt niski poziom aktywności fizycznej i przepracowanie.
Ból, który pojawia się przy dławicy piersiowej, zlokalizowany jest głównie w okolicy klatki piersiowej. Może on być ugniatający i przytłaczający. Może on się utrzymywać u nas od kilku do kilkunastu minut i może być promieniujący. Przy niej będzie on promieniował do lewego ramienia, barku, może nawet sięgać łopatki oraz pleców. Dławica piersiowa może u nas również wywołać uczucie niepokoju, lęku, duszności, kołatanie serca oraz problemy z oddychaniem. Podczas wystąpienia tych objawów powinniśmy jak najszybciej działać i potrafić pomóc sobie lub osobie, której dotknęła dławica piersiowa. Działanie powinno być szybkie.
Dławica piersiowa pojawić się może w każdym momencie i u osoby chorej natychmiast powinny zostać podane leki, które zostały przepisane przez lekarza. Spowodują one rozszerzenie naczyń wieńcowych i atak powinien szybko minąć. Jeśli dławica piersiowa nie ustępuje, to jak najszybciej powinniśmy wezwać pogotowie lub udać się do lekarza i szpitalu.
Leczenie dławicy piersiowej zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem leków przez osobę chorą. Oczywiście należy również unikać rzeczy, które mogą ją wywoływać i tak na przykład osoba, która ma dławicę piersiową, powinna unikać kawy, nikotyny oraz stresujących i nerwowych sytuacji. Jak jednak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli leki nie działają dobrze, to czasami stosuje się operacje. Będzie to zabieg, który poszerzy choremu tętnice, czy wszczepienie bajpasów.
[Głosów:0 Średnia:0/5]