Niedokrwistość z braku żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 to przypadłość, która może zostać wyleczona przez zmiany w diecie. Anemii nie należy ignorować, bo zaburzenie działania krwi jest zawsze sygnałem alarmowym dla organizmu. Niedokrwistość z braku witaminy B12 lub kwasu foliowego powoduje zaburzenie syntezy PODŁOŻA oraz upośledza dojrzewanie jąder komórkowych. Anemia z braku kwasu foliowego niebezpieczna jest zwłaszcza u kobiet w ciąży.
Dieta wartościowa w żelazo jest wykorzystywana nie tylko przy anemii – żelaza kobietom nigdy dosyć. Jego deficyt może nastąpić przy długich oraz obfitych miesiączkach. Ale do jego przyswojenia niezbędne są witaminy oraz mikroelementy. Dowiedz się, jak usprawnić wchłanianie żelaza przez organizm oraz jak skomponować dietę, gdy jesteś na deficyt żelaza. Dieta, jest tak niezwykle, a toż niezmiernie istotna w wypadku anemii.
Anemia – co warto o niej wiedzieć
Niedokrwistość (anemia) wynikająca z niedoborów żywieniowych że być wywołana wieloma elementami, m.in.:
◦brakiem pewnych elementów mineralnych (żelazo oraz miedź),
◦zbyt niskim spożyciem pewnych witamin ( m.in. witaminy C, A, E, B12, kwasu foliowego),
◦niedoborów białkowych.
Niejednokrotnie spotykanym typem niedokrwistości jest anemia wynikająca z niedoborów żelaza w diecie. W systemie człowieka żelazo jest elementem hemu, który wraz z częścią białkową tworzy czerwony barwnik krwi – hemoglobinę. To dzięki niej podejmuje się transport z płuc oraz wyzwalanie tlenu w tkankach. Jest też elementem mioglobiny – barwnika mięśni odpowiedzialnej za magazynowanie tlenu i elementem wielu enzymów.
Zapotrzebowanie na żelazo w codziennej diecie zależy od płci, wieku oraz stanu fizjologicznego człowieka. Biorąc pod uwagę niewielką (średnio ok. 10%) przyswajalność żelaza z pożywienia, przyjęto stopień średniego, dziennego zapotrzebowania dla:
dorosłych panów na poziomie 10 mg,
kobiet w wieku 19-50 lat, ze powodu na utratę krwi podczas miesiączek zapotrzebowanie narasta do 18 mg na dzień,
kobiet ciężarnych do 27 mg,
kobiet karmiących – zapotrzebowanie obniża się do poziomu 10 mg na dzień.
Rola żelaza w ludzkim organizmie
Żelazo jest znacznie istotne by zachować dobre zdrowie, bo odrywa kluczową funkcję w wielu procesach w swym organizmie. Żelazo odpowiada za produkcje czerwonych krwinek w jakich znajduje się hemoglobina, niezbędna do transportowania tlenu z płuc do każdej komórki znajdującej się w naszym ciele. Żelazo w 80% znajduje się w naszej krwi, więc na braki żelaza potrafią narzekać osoby, które w efekcie przypadku straciły dużo krwi. Zapotrzebowanie na żelazo rozwija się i w systemie kobiet podczas menstruacji. Minerał tenże odpowiada także za odpowiedni metabolizm we krwi i komórkach ciała transportując po organizmie niezwykle istotne mikro i makro elementy i enzymy niezbędne do utrzymania zdrowia i prawidłowego działania naszego organizmu. Żelazo jest także potrzebne do utrzymania odpowiedniej odporności komórkowej, bo bierze wkład w wytwórczości erytrocytów i leukocytów, które spotykają się we krwi, szpiku kostnym, ale także układzie limfatycznym i moczu.